Posty archiwalne c.d

Już pachną

Konwalia Majowa  ( Convallaria majalis L)
fot.K.Fechner
fot.K.Fechner
fot.K.Fechner
fot.K.Fechner
fot.K.Fechner
fot.K.Fechner

WIECZOROWĄ PORĄ NA DZIAŁCE 😉

Wiosna w pełni  – Grusza

Słońce w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza 🙁
W ogrodach widać wiosenne barwy
fot. K. Fechner
fot. K. Fechner
fot. K. Fechner

czwartek, 18 kwietnia 2013

Burmistrz Połczyna Zdroju: tylko projekt obywatelski gwarantuje bezpieczne korzystanie z działek – 18.04.2013

Burmistrz Połczyna Zdroju: tylko projekt obywatelski gwarantuje bezpieczne korzystanie z działek – 18.04.2013

Burmistrz Połczyna -Zdroju zwrócił się do Marszałek Sejmu z prośbą o pomoc w obronie obywatelskiego projektu ustawy o ROD, który jako jedyny gwarantuje spokojne i bezpieczne korzystanie z działek.

http://pzd.pl/artykuly/9031/59/Burmistrz-Polczyna-Zdroju-tylko-projekt-obywatelski-gwarantuje-bezpieczne-korzystanie-z-dzialek.html

Znamy termin pierwszego czytania obywatelskiego projektu w Sejmie – 10.04.2013

Znamy termin pierwszego czytania obywatelskiego projektu w Sejmie – 10.04.2013

17 kwietnia br. odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ROD – czytamy na stronie internetowej Sejmu (czytaj więcej).

Obrady Sejmu rozpoczną się o godzinie 9. Czytanie projektu obywatelskiego wraz z przedstawieniem uzasadnienia przez pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomieja Piecha będzie trzecim punktem obrad.

W dalszej kolejności odbędą się czytania projektów poselskich:

– poselskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych autorstwa Solidarnej Polski  – uzasadnienie przedstawi poseł Andrzej Dera.

– poselskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej –  uzasadnienie przedstawi poseł Leszek Aleksandrzak.

– poselskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych autorstwa Platformy Obywatelskiej – uzasadnienie przedstawi poseł Stanisław Huskowski.

Ze wstępnych informacji wynika, że głosowanie nad projektem odbędzie się 19 kwietnia br.
Relację z obrad Sejmu będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem strony internetowej Sejmu. Wystarczy w dniu obrad kliknąć w zakładkę iTVSejm – Bieżące obrady Sejm. 

Senator Mieczysław Gil popiera projekt obywatelski – 18.04.2013

Senator Mieczysław Gil popiera projekt obywatelski – 18.04.2013

 Senaotr Mieczysław Gil wyraził swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o ROD. “Mam nadzieję, że więszość parlamentarzystów podzieli moje zdanie w kwestii wsparcia i utrzymania ROD proponowanych przez Polski Związek Działkowców – napisał senator w liście przesłanym do KR PZD.

http://pzd.pl/artykuly/9030/59/Senator-Mieczyslaw-Gil-popiera-projekt-obywatelski.html

Co działkowcy myślą o projektach poselskich – nowa zakładka na stronie KR PZD – 09.04.2013

Co działkowcy myślą o projektach poselskich – nowa zakładka na stronie KR PZD – 09.04.2013

Propozycje ustaw działkowych zaproponowane przez posłów Platformy Obywatelskiej i Solidarnej Polski  poruszyły całe środowisko działkowców, którzy proponowane rozwiązania nazywają „ostatecznym wyrokiem na działkowców”. W ich ocenie przedstawione założenia sprawiają wrażenie, że osoby przygotowujące je straciły wrażliwość społeczną  i działają wbrew oczekiwaniom czteromilionowej społeczności. Działkowcy skierowali już tysiące stanowisk i listów do przedstawicieli władz w których wyrazili tego typu opinie.W ostatnich dniach zaczęły do nas napływać także różnego rodzaju opinie, komentarze, a nawet wiersze komentujące projekty poselskie. W odpowiedzi na to postanowiliśmy uruchomić na naszej stronie nową zakładkę, w której będziemy publikowali tego typu teksty. Zachęcamy wszystkich do zabierania głosu w ważnej dla nas sprawie. W obecnej, jakże trudnej sytuacji działkowców, niezmierne ważne jest manifestowanie naszych opinii i społecznych oczekiwań. Każdy głos jest ważny. Nie bójmy się mówić o tym za jakim projektem się opowiadamy, jakich praw chcemy.

 http://pzd.pl/artykuly/8923/114/Co-dzialkowcy-mysla-o-projektach-poselskich—nowa-zakladka-na-stronie-KR-PZD.html

Działki lepsze od przychodni zdrowia. Działkowcy protestują – 18.04.2013

Społeczności – Rodzinne Ogrody Działkowe

https://plus.google.com/communities/115710514052011010024?cfem=1&partnerid=gplp0

Działki lepsze od przychodni zdrowia. Działkowcy protestują – 18.04.2013

Projekt PO zakłada likwidację Polskiego Związku Działkowców i przekazanie terenów ogrodów działkowych gminom. – Utrzymujemy się z własnych składek, nie sięgamy po pieniądze skarbu państwa, a teraz próbuje się nam to odebrać – mówił Kacprzak na konferencji prasowej zorganizowanej w biurze poselskim Armanda Ryfińskiego z Ruchu Palikota.
– Byliśmy w biurach u wszystkich naszych posłów, zapraszaliśmy ich na nasze spotkania. Ci z PO i PiS w ogóle z nami się nie spotkali – narzekał Kacprzak. Mówi, że projekt obywatelski ustawy zyskuje jedynie poparcie PSL i Ruchu Palikota.
Działki lepsze od przychodni
Po projektem tym podpisało się prawie milion osób. – Z tego w Radomiu i regionie 10 tys., choć mamy 7 tys. 600 członków. Popierają nas wszyscy, którzy rozumieją starszych ludzi, że dla nich ogródki to sposób na życie. Tu pracują przy swoich małych uprawach, odpoczywają, przyjeżdżają z wnukami. Nie można im tego zabrać. Lepiej chyba żeby jeździli na działki niż do przychodni zdrowia. Te działki to dla nich najlepsze lekarstwo, kręgosłupy bolą ale pielą swoje grządki – przekonuje Kacprzak.
Jak opowiada prezes działkę w ogrodzie “Storczyk” ma 94-letnia kobieta. Teraz się boi, że ją straci, że nie będzie jej stać na utrzymanie swego poletka. Obecnie działkowcy płacą 150 zł rocznej składki, to wystarcza na wodę, inwestycje w pompy, naprawy instalacji itp.
Wielki skok na ogromna kasę
– Jeśli projekt PO przejdzie koszty utrzymania działki wzrosną pięciokrotnie, bo opłaty mają być wyrównane do poziomu podatku rolnego, działkowcy mają też płacić 20 proc. jego wartości do gminy, a jeszcze są przecież koszty utrzymania, głównie woda – wylicza działkowiec Ryszard Staniec.
– Dokonuje się wielki skok na ogromną kasę. PZD zarządza 44 tys. hektarów gruntów, to majątek warty miliardy złotych – wtóruje mu Ryfiński. – Rządy PO doprowadziły do zadłużenia gmin, nic dziwnego, że z ochotą przyjmą grunty w atrakcyjnych miejscach. Często to jedyne zielone miejsca w miastach, gdzie przeważają blokowiska i wybetonowane parkingi centrów handlowych.
“Zamiast działek kolejne hipermarkety”
W Radomiu mamy 29 ogrodów działkowych, pierwsze powstały 90 lat temu. Zajmują w sumie 380 ha. – Jeśli gmina je przejmie zrobi świetny interes. Będzie miała do sprzedaży tereny pod kolejne hipermarkety. Nic dziwnego, że samorządy w tej sprawie nie zabierają głosu. W Polsce najważniejsze są takie sprawy jak Smoleńsk a o tym, że ludzie są w okradani cisza – stwierdził Ryfiński.
Zdaniem posła opowieści o tym, że PZD jest niepotrzebna “czapą” nad rodzinnymi ogrodami działkowymi jest bujdą. – To, że działkowcy zebrali prawie milion podpisów świadczy o tym, że są społecznością zjednoczona i zorganizowaną. To zadaje kłam hasłu PO “Zwróćmy działki działkowcom”. Te działki należą do działkowców – stwierdził Armand Ryfiński.
W PZD pracujemy społecznie, jako prezes oddziału w Radomiu nie zarobiłem nawet złotówki – podkreślił Kacprzak i przestrzegł: – Nie ustąpimy, jeśli trzeba będzie wyjdziemy na ulice.
W środę 17 kwietnia w Sejmie pierwsze czytanie projektów ustaw dotyczących rodzinnych ogrodów działkowych.

http://pzd.pl/artykuly/9026/59/Dzialki-lepsze-od-przychodni-zdrowia-Dzialkowcy-protestuja.html

czwartek, 11 kwietnia 2013

wtorek, 9 kwietnia 2013

Doniczki torfowe


W tym roku postanowiłam wykorzystać doniczki torfowe do wysiewu sadzonek. 
Zdecydowałam się na nie z całkiem prostego powodu, ponieważ wzrost moich sadzonek co roku jest mizerniutki 🙁  nie wiem może coś robię źle? 
Może ktoś podzieli się z Nami swoim doświadczeniem co do przygotowania rozsady? 

A o to co wyczytałam o owych donicach : 

Doniczki torfowe produkuje się z mieszaniny składającej się z około 50% lekkiego torfu sfagnowego, 50% pulpy drzewnej oraz wapna potrzebnego do uzyskania właściwego pH.

Doniczki można wypełniać podłożem własnej produkcji i są one częścią podłoża. Można sadzić rośliny razem z doniczkami. Dobry start gwarantuje plon wcześniejszy i lepszej jakości.

Dzięki otworom w doniczkach torfowych, możliwa jest penetracja przez korzenie, które są widoczne, rośliny ukorzeniają się szybciej, lepsze jest dostęp roślin do wody oraz napowietrzenie.

Hmmm poczekamy zobaczymy 😉 

Przedstawiam Państwu moją skromną hodowlę okienną 😉  : 

sobota, 6 kwietnia 2013

Działkowcy walczą o swoje prawa

Ponad 920 tysięcy podpisów jest już w Sejmie – 05.02.2013r. 5 lutego br. członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o ROD wraz z działkowcami złożyli w Sejmie ponad 920 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelskim projektem ustawy o ROD.
Przed budynkiem Biura Podawczego Sejmu zebrało się kilkudziesięciu działkowców – członków Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Obecny był też Prezes PZD Eugeniusz Kondracki oraz pełnomocnik Komitetu mec. Bartłomiej Piech i jego zastępca mec. Tomasz Terlecki.Złożenie podpisów spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów – licznie przybyli przedstawiciele prasy, radia i telewizji. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły propozycji rozwiązań prawnych, które zawarte są w składanym projekcie obywatelskim oraz przebiegu akcji zbierania podpisów. Równie często pojawiało się pytanie: co dalej z projektem i na czyje poparcie w Sejmie mogą liczyć działkowcy.

piątek, 5 kwietnia 2013

Zapraszam również na facebook

Zapraszam również na facebook

Ile zapłacimy za nowalijki?

fot.K. Fechner

Plantatorzy muszą albo podnieść ceny, albo zmniejszyć swoje zyski z upraw pomidorów i truskawek. Z powodu pogody koszty ich produkcji rosną w tej chwili aż o 30 procent.

Rolnicy i ogrodnicy mają dość zimy. – Rzepak zmarniał, nie będzie z niego plonów – wzdycha Mieczysław Kapłon, rolnik z Szydłowa. – Grunty mam kiepskiej jakości, nie wszystko na nich urośnie. Zasiany w ubiegłym roku rzepak mógłby dać plony, ale przez opady śniegu jest kiepski. W dodatku wymarzł, bo temperatury w nocy mocno spadały. Będę musiał pola zaorać i zasiać od nowa, np. kukurydzą. A to podnosi koszty. Poza tym, kiedy tę kukurydzę zasieję, skoro do tego potrzebny jest ogrzany słońcem, a nie pokryty śniegiem grunt?

Marek Froelich, wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu: – Gdy ruszyła wegetacja roślin, wróciła zima, stąd straty. Jeśli tylko śnieg zniknie z pól, w teren wyjdą osoby odpowiedzialne za szacowanie strat. Na pewno sezon wegetacyjny jest opóźniony o ponad miesiąc. Ale to opóźnienie przyroda jest w stanie nadrobić, o ile wreszcie przyjdą ciepłe i słoneczne dni. Bo wody w gruncie nie brakuje.

W najgorszej sytuacji są właściciele gospodarstw ogrodniczych z nowalijkami. Koszty produkcji rosną w tej chwili o 30 procent (w porównaniu z ubiegłym rokiem).

– Ma to związek z podwyżkami za ogrzewanie, ale przede wszystkim z niskimi temperaturami. W nocy są wciąż duże minusy – wyjaśnia Przemysław Miśka z Kotorza Małego, który uprawia wczesne pomidory i truskawki, wszystko pod folią i szkłem. – Rok temu też jeszcze grzałem uprawy, bo w foliach musi być 18 stopni Celsjusza. Tylko że wówczas na zewnątrz było plus 6 stopni, teraz w nocy minus 3-4 – dodaje Przemysław Miśka.

Mapa

Mapa

http://wikimapia.org/#lat=50.686195&lon=17.9251603&z=16&l=28&m=b

http://wikimapia.org/#lat=50.686195&lon=17.9251603&z=15&l=28&m=t

http://wikimapia.org/#lat=50.686195&lon=17.9251603&z=15&l=28&m=p

45-215 Opole, ul. Luboszycka Opole, 20l2-O4-19 – OZ PZD w Opolu

45-215 Opole, ul. Luboszycka Opole, 20l2-O4-19 – OZ PZD w Opolu

http://www.ozoopole.pzd.pl/stanowiska_w_obronie_ustawy/Zarzad_ROD_Chabry_w_Opolu.pdf

Działkowcy komentują projekt ustawy Platformy Obywatelskiej – 12.12.2012

Działkowcy komentują projekt ustawy Platformy Obywatelskiej – 12.12.2012

Włącz się w akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o ROD – 01.12.2012

Włącz się w akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o ROD – 01.12.2012

Apel Krajowej Rady do wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych o zajęcie stanowiska ws. dalszego funkcjonowania PZD – 30.11.2012

Apel Krajowej Rady do wszystkich rodzinnych ogrodów działkowych o zajęcie stanowiska ws. dalszego funkcjonowania PZD – 30.11.2012

“Ocalmy ogrody działkowe” – odezwa Krajowej Rady PZD do działkowców – 30.11.2012

“Ocalmy ogrody działkowe” – odezwa Krajowej Rady PZD do działkowców – 30.11.2012

Samorządowcy wspierają działkowców i projekt ustawy o ROD – 30.11.2012

Samorządowcy wspierają działkowców i projekt ustawy o ROD – 30.11.2012

wtorek, 18 grudnia 2012